Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Güncel
Cevheri Şanlıurfa İçin Hayallerini Açıkladı
05 Temmuz 2017 Çarşamba Saat 11:35
Şanlıurfa Millet Vekili Cevheri, İlimiz için en büyük hayalinin, kenti Üniversite şehri yapmak olduğunu açıkladı.

Şanlıurfa Millet Vekili Cevheri, İlimiz için en büyük hayalinin, kenti Üniversite şehri yapmak olduğunu açıkladı. Cevheri ‘’Birinci projem Ortadoğu Tarım Üniversitesi. İkinci projem ise Sosyal Bilimler Üniversitesi’’ dedi.

ERDOĞAN BAYRAMDAN SONRA GEL DEDİ
Milletvekili Cevheri, konuyu Şanlıurfa ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiğini de belirterek Sayın Cumhurbaşkanımız bayramdan sonra gel, değerlendirelim’’ dedi. İki üniversite de tüm Ortadoğu’ya hitap edecek’’ dedi.

ALT YAPISI HAZIR
Cevheri, üniversitelerin kurulması için alt yapı maliyetine ihtiyaç olmadığını da belirterek ‘’Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın’ı ziyaret ettiğim de bunu ifade ettim; Bu proje gerçekleşirse kent merkezindeki iki kampüsü 27 bin 400 dönümlük Osmanbey kampüsüne taşıyalım. Eyyübiye kampüsünü ‘’Tarım Üniversitesi’’ Yenişehir kampüsünü ise ‘’Sosyal Bilimler Üniversitesi’’ yapalım dedim. Hedefim özellikle de Suriye’de açıkta kalan bilim adamlarını toplamak, Şanlıurfa’yı bu noktada merkez yapmak ve tüm Ortadoğu’daki öğrencilerin Şanlıurfa’ya gelmesini sağlamak.’’ Dedi.

ŞANLIURFA TARIM DA VE EĞİTİMDE LİDER OLUR
Cevheri, projenin hayata geçmesiyle kentin geri sıralarda olduğu Eğitimde ve tarımda lider olacağının da altını çizdi. Cevheri ‘’Bu projelerle kentimizi çok farklı bir noktaya taşıyabiliriz. Şanlıurfa’nın potansiyellerini canlandırmalıyız. Şuan da tarımın gayri safi milli hasıla payı 136 milyar TL’dir. Bir tek Şanlıurfa bu potansiyeli sağlayacak güçtedir’’ dedi.

ŞANLIURFA’YI SERACILIKTA ÜS YAPABİLİRİZ
Cevheri, Şanlıurfa’nın seracılıkta üs olabileceğini de anlattı. Karaali bölgesinde şuanda 480 dekar seranın olduğunu vurgulayan Cevheri ‘’En az 2 bin 500 ve 3 bin dekar sera kurulabilir. Yapmamız gereken tek şey 10 milyon TL yatırım ile 15-20 civarında kuyu kazmak ve yatırımcıyı davet etmek. Buyurun, arazi de var, su da var, gelin burada yatırım yapın diyeceğiz. Suyu yatırımcıya parayla satacağız. Kullandığımız 10 milyon TL’nin de geri dönüşümü olacak. Kadınlar ağırlıklı olmak üzere 3, 5 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Seracılıkta Şanlıurfa’yı Türkiye birincisi yapacağız. Türkiye’de 600 bin dekar civarında sera ver. Bunun çok büyük bir ağırlığı kömürle ısıtılıyor. Bunun 10 bin dekarı topraksız tarımla yapılıyor. 4 bin dekarı ise jeotermal enerji ile ısıtılıyor. Şanlıurfa bunun yüzde 10’u civarında. Bu projemizi yaparsak yüzde 50 rakamını geçeriz. Hem ihracata ciddi manada katkı sağlamış oluruz, hem de bu potansiyelimizi canlandırmış oluruz. Yıllardır ihmal ettiğimiz bir husus var; İsraf. Bunun önüne geçmiş olacağız. Bizde şuan da r enjeksiyon kuyuları yok. Çıkan suyu ovaya salıyoruz. Oysa serada ısıtıldıktan sonra tekrar bunu havzaya boşaltırsak, enjeksiyon kuyularıyla bunu ömrünü uzatmış olacağız’’ dedi.

BASINDAN DESTEK İSTEDİ
Cevheri, projelerinin gerçekleşmesi hususunda basından da destek istedi. Cevheri ‘’Özellikle Sedat bey sizin desteğinizi bekliyoruz. Sizi uzun yıllardır tanıyoruz. Şanlıurfa’daki medyanın ağabeyi konumundasınız. Bu konuda kentimiz sizden istifade ediyor’’ dedi.

Bu yazı toplam 413 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
4 Kişi Online
SİTE ANKET
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR