Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Siyaset
Nebati Suruçta
26 Nisan 2015 Pazar Saat 11:30
Ak Parti Şanlıurfa 1.Sıra Adayı Nureddin Nebati ile konuştuk. Nureddin Nebati, Şanlıurfa Viranşehir'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede yüksek lisans yaptı. Ardından Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora unvanını aldı. Ticaretle uğraşan Nebati, halen MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesi. İyi düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Suruç Belediye seçimlerinde AK Parti'nin kaybettiği bir bölge. Yani deplasmanda ziyaret ettim sayın Nureddin Nebati'yi. Sıcakkanlılığı, insanların hassasiyetlerine saygısıyla geçirdiğimiz 1 saat içinde samimi bir ortam oldu. Kimi zaman 'lütfen fotoğraf çekmeyelim' ikazları geldi halktan, kimi zaman ise daha seçim aşamasında, sorunların yazılı olduğu kâğıtlar ve derde deva arayanlar sardı etrafını. Biz de esnafı dolaşırken ufak bir masada mola verdik ve çay eşliğinde sohbet ettik. Çayı bize ikram eden koca yürekli esnaf ise, kredi kartı borcundan dolayı sıkıntıda olan ama o sıcak misafirperverliğinden hiçbir şey kaybetmeden bizi ağırlayan Suruçlu bir vatandaştı.

-Seçim öncesi ilk izlenimleriniz nasıl?

Urfa'ya gelmek büyük bir keyif verdi. Şehrin yerlisi olarak liste başına geçmek, uzun süre genel başkan yardımcısı olmak, Sayın Cumhurbaşkanı'yla yol arkadaşlığımın olduğunu bilmeleri, sayın Başbakan'ın yardımcısı olmak ayrı bir hava getirdi. Hem ithal olmamam hem de Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a yakın birisi olmam ayrı bir heyecan getirdi. Her şehir için zor diyorlar, asla bunu Urfa için kabul etmiyorum. İnanılmaz sevgi dolu, yürekleri açık ve capcanlı bir topluluk. AK Parti'ye de özel bir destek var.

- Suruç AK Parti için zor bir yer, nasıl karşılandınız?

Her gittiğim yere sıfırmış gibi bakıyorum. İlk defa seçime girermiş gibi. Yıllarca İstanbul'da seçim çalışması yaptım. Her caddede bir iki tane tepki olur; Kiminin rahatsızlığı vardır, kiminin esnaf olarak sıkıntısı vardır, kiminin maddi sıkıntısı vardır, kiminin de eşiyle problemleri vardır. Bir milletvekili gördükleri zaman patlayacak bir mecra olarak gördüğü için patlayabiliyor. Ben İstanbul'da gördüğüm ufak tefek çıkışların üzerinde bir çıkış görmedim burada. Herkes oyunu kullansın kime verirse versin ama kullansın. Yeter ki iradeye sahip çıkalım. Bazı yerlerde fotoğraf çekmeyin diyorlar, bu bir baskının sonucu. Barış diyorlar ama baskı yapıyorlar.


Burcu Çetinkaya/Türkiye
Foto:Nedim Atilla
Bu yazı toplam 1377 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
7 Kişi Online
SİTE ANKET
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR