Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Yaşam
Viranşehirde Barış
13 Mayıs 2014 Salı Saat 18:18
Viranşehir'de Xıdrekan aşiretine mensup Kaya ve Yavuklu ailesi arasında 50 yıldan beri süren kan davası barışla sona erdi.

  

            Xıdrekan aşireti önde gelen ismi Büyük Ahmet kaya'nın araya girmesiyle sağlanan barış yemeğine Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, Diyarbakır Eski belediye Başkanı Osman Baydemir, Viranşehir Belediye Başkanı Emrullah Cin ve diğer yetkililer katıldı. Palağ köyünde yapılan barış yemeğine binlerce Viranşehirli katılırken herkesin ortak görüşü Viranşehir'de artık kan davası yaşanmasın oldu. Barış yemeğinde yapılan açıklamalarda Barışın insanlığın bir gereği olduğu ve artık göz yaşlarının akmaması gereği üzerinde duruldu. Yapılan dualardan sonra her iki taraf bir birine sarılarak 50 yıllık kan davasını sona erdirdi. Yapılan konuşmaların ardından heyet Köy odasında bulunan Büyük Ahmet Kaya'nın yanına giderek barış ortamını sağladığı için kendisine teşekkür edildi. Barış görüşmelerine katılan Ahmet Türk'e ise gösterilen ilgi gözlerden kaçmadı.

            Pazar günü olması sebebiyle barış görüşmelerine katılan binlerce vatandaşın araçlarını park etmekte güçlük çekerken Eyyup Nebi beldesini ziyaret etmek isteyen vatandaşlarında bölgeye gelmesiyle trafik bir anda kilitlendi. Bunların yanı sıra iki düğün konvoyunun da aynı güzergahtan geçmek istemesi renkli görüntülere sahne oldu. Düğün sahipleri" Barış olsun da biz burada beklemekten aciz olmayız" diyerek barışın önemine vurgu yaptılar. Daha sonra Xıdrekan aşireti mensupları trafiğin açılması için yoğun çaba gösterdiler ve trafik normal akışına döndü. Palağ köyünden ayrılan Viranşehirlilerin yüzlerinde ki tebessüm barışa olan sevginin bir göstergesi olarak kaldı. bizimgazete63.com-barış-11-5-14 paylaşan: dm_5165adae47f75*haber:  http://www.bizimgazete63.com/?Syf=18&Hbr=675116&/Binlerce-Viranşehirli-Katıldı

Bu yazı toplam 2963 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
4 Kişi Online
SİTE ANKET
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR