Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Güncel
Hükümetten Çiftçiye Müjde
13 Mayıs 2014 Salı Saat 15:15
Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Akyürek, hükümetin iklimsel şartlardan dolayı zarar gören çiftçilerin borçlarını ertelediğini söyledi.

Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Akyürek, daha önce kuraklık münasebetiyle çiftçilerin sorunlarını sayın başbakanımıza ilettiklerini ve bunun sonucunda Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Ak Parti Grup Toplantısında dile getirdiği  kuraklık ve don gibi tarımsal üretime zarar veren iklim olaylarından zarar gören çiftçilerin Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine (TTK) olan tarımsal kredi borçları 1 yıl ertelendiğini AK Parti Grup Toplantısı'nda müjdeyi verdiği söyledi. 

Haber merkezimize açıklamada bulunan Milletvekili Akyürek sözlerine şöyle devam etti.

Başbakan Erdoğan: "23 Ağustos 2013 tarihinden 31 Aralık 2014'e kadar afetlerden yüzde 30 zarar gören çiftçimizin vadesi gelen kredi borçları, yüzde 3 faizle bir yıl ertelenecek. Bu kolaylıktan 6.5 milyar lira borcu olan 876 bin çiftçi yararlanabilecek."


RESMİ GAZETE'DE DE YAYIMLANDI


Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 oranında zarar gören ve bu durumu il-ilçe hasar tespit komisyonlarınca belirlenen üreticilerin, vadesi henüz gelmemiş olmakla birlikte 1 yıl içinde dolacak veya vadesinden itibaren 90 günlük süre içinde olan tarımsal kredi borçları 1 yıl süreyle ertelendi.


Ziraat Bankası ve TTK tarafından ertelenen tarımsal kredi borçlarına, erteleme dönemi müddetince kredi borcunun vadesinden veya hesap devrinden itibaren yüzde 3 faiz uygulanacak. Karar 23 Ağustos 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bugün yürürlüğe girdi.

*habermerkezi

Bu yazı toplam 3075 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
4 Kişi Online
SİTE ANKET
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR