Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Eğitim
İki Aile ve Eğitim
29 Ekim 2012 Pazartesi Saat 20:32
Şunu unutmamalıyız ki fiziksel şiddet gören çocuk korkmakta ve strese girmektedir.Stres ve korku da çocuğun IQ sevyesinin gerilemesini sağlamaktadır.

Belilaz öğretmenin sınıfında iki öğrenci var ve bu öğrencilerin ailelerinin eğitime bakış açıları,tutumları tamamen birbirinden farklıdır.İlk üzerende duracağımız aile Ayşe’nin ailesi diğeri de Sefer’in ailesidir.

Ayşe 4.sınıfa giden bir öğrencidir .Ayşe’nin başarılı olması için ailesi Ayşe’nin eğitim ile ilgili bütün ihtiyaçlarını karşılmaktadır. Fakat Ayşe derslerde kısmen başarısız olduğu zaman ailesi Ayşe’ye şiddet(fiziksel) uygulmaktadır.Aile şiddeti eğitim yöntemi olarak benimsemiş ve bu şekilde Ayşe’nin başarılı olacağına inanmaktadır.Kısacası Ayşe’nin ailesi Ayşe’yi fiziksel şiddetle eğitmektedir. Ayşe  zeki bir çocuk olduğu halde şiddet yüzünden derslerine motive olamamakta ve şiddet yüzünden Ayşe’nin diğer dersleri de gerilemektedir.Ayşe şiddet korkusu yüzünden eksiklerini tamamlamamakta ve korku içinde eğitimini sürdürmektedir.

Sefer’de Ayşe’nin sınıf arkadaşıdır fakat Ayşe kadar zeki bir çocuk değildir.Sefer’in ailesi de Sefer’in eğitimini yakında takip etmekte ve Sefer’in eksikliklerine hoşgörü ile yaklaşmakta ve çocuklarıyla iletişim kurarken olumlu bir dil kullanmaktadır.Sefer bazı derslerde başarısız olduğu zaman Sefer’in ailesi Seferi fiziksel şiddetle cezanlandırmak yerine,çocuklarının eksikliklerini çocuklarıyla birlikte çözüm bulmaktadır.Sonuçta da Ayşe Sefer’e göre daha zeki bir öğrenci olduğu halde ailesinin benimsediği fiziksel şiddet yöntemi yüzünden derslerinde başarısız olmaktadır.Sefer ise normal bir öğrenci olduğu halde ailesinin hoşgörülü yaklaşımları ve olumlu bir dil gelirştirmesi Sefer’i hem derslerinde hem de testlerde daha başarılı olmasını sağlamıştır.

                         Yapılan bilimsel araştırmalara göre  fiziksel ceza çocukların IQ sevyelerinde gerilemeye sebep olmakta ve var olan yetenekleri de köreltmektedir.Eğitimde hoşgörülü yaklaşım ve olumlu bir dil ise çocukların IQ sevyelerini ilerlettiği tespit edilmiştir.Bundan dolayı çocuklarımızın başarılı olmasını istiyorsak kesinlikle fiziksel şiddeti bir yöntem olarak kullanmamalıyız.

                         Şunu unutmamalıyız ki fiziksel şiddet gören çocuk korkmakta ve strese girmektedir.Stres ve korku da çocuğun IQ sevyesinin gerilemesini sağlamaktadır. IQ sevyesinin gerilemesi de karşımıza derslerde ve testlerde başarısızlık olarak çıkmaktadır.Kaynak:Türkçe ve Edebiyat.com MEHMET ALİ BASIK YAZDI...

Bu yazı toplam 3276 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
7 Kişi Online
SİTE ANKET
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR