Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Eğitim
1.Sınıf Eğitimine Dikkat!
17 Eylül 2012 Pazartesi Saat 21:08
Şunu bilmeliyz ki çocuklar okuma ve yazma dönemlerinde çok heyecanlıdırlar.

    Yeni eğitim sisteminde hepimiz biliyoruz ki 66 ayını bitiren her çocuk 1.sınıfa başlamak zorundadır.Yaşı bu kadar küçük olan çocuklar ancak anne-baba ve öğretmen işbirliğiyle okuma ve yazamaya geçebilir.Okuma yazma döneminde çocuk psikolojisi çok hasas olmakla beraber sürekli motive edilmeye ihtiyaç duyar.Bu nedenle bu dönemde öğretmenle sıkı bir işbirliğine girip,çocuğumuzun durumunu yakından takip etmeliyiz.Çocuklar genelde bu dönemde herşeyi elde etmek istedikleri için ,her zaman hayatın merkezinde kendilerini görmek istedikleri için zaman zaman öğretmeniyle ve arkadaşlarıyla bir takım sorunlar yaşayabiliceğinden dolayı dikkatli olmalıyız.

Şunu bilmeliyz ki çocuklar okuma ve yazma dönemlerinde çok heyecanlıdırlar.Heyecanla birlikte bilinç altlarında zaman zaman hem öğretmenden hem de okuma-yazmadan korktukları için ağlama,okuldan kaçma veya okula karşı isteksiz davranışlarda bulunabilir.Bilmeliyiz çocuk pisikolojisi bu dönemde çok hasas olduğu için en ufak bir olumsuzluktan bile etkilenirler.Bu nedenle çocuk bu dönemde öğretmenin gözünde veya ailesinin gözünde özel bir insan olduğunu hissetmek ister.

                          Çocuklar  okuma yazma dışında yeni arkadaşlar tanır.Böylelikle işbirliği,paylaşmayı öğrenmekle beraber yeni bir ortamda özsyagısını ve özgüvenini tazeleyerek kendini yeniler.1.sınıf eğitimi o kadar önemlidir ki neredeyse bütün başarıların ve olumlu davranışları kazandırmanın temelidir.Bunun için 1.sınıftan itibaren çocuğumuzun okuma-yazma çalışmalarını ve davranışlarını yakından takip etmeliyiz.Bunun içinde ebeveyinlerden kimin zamanı fazla ise çocukla o ilgilenmelidir.

                          Çocuğunuzun okuma yazmaya kolay geçmesi için neler yapmalıyız?

1)       Yukarıda da belirtiğimiz gibi evde kimin zamanı fazla ise ,ayrıca kim daha sabırlı ise o,çocuğu yakından tekip etmeli ve derslerine yardımcı olmalıdır.

2)Okuma yazma çalışmaları için önemli olan çocuklarda olan ince kas koordinasyonların geliştirmek önemli .Bunun için çocuğunuzla birlikte oyun hamuruyla çalışmalar yapın,çocuğunuza hayali direksiyon sürdürtün,çocuğunuz makas kullanarak bol bol resim kestirin.

3)Çocuğunuzu kesinlikle aç okula göndermeyin.Veya beslenme çantasına enerji içeren yiyecekler ve doğal yiyecekler koyun.Şunu unutmamalıyız ki tok karınla okula giden öğrenciler derslere daha iyi motive olmakta ve diğer çocuklara göre daha başarılı olmaktadır.

4)Çocuğunuzu okuma yazma döneminde sık sık motive edin ve en ufak bir çalışması ,davranışını ödüllerindirin.Çocuğunuzun bu dönemde olumlu özelliklerini ön plana çıkarın ve çocuğunuza 1.sınftan itibaren ders çalışma alışkanlığını kazandırın.Bunun içinde çocuğunuza bir ders programı yapın ve çalışma ortamı sağlayın.

5)Okuma- yazma dönemi çok stresli bir dönem olduğu için çocğunuza hoşgörü ile yaklaşın.Ayrıca bu dönemde yaşamınızı çocuğunuzun 1.sınıf eğitimine göre düzenleyin.

6)Çocuğunuzun davranışlarını arkadaşlık ilişkilerini ,ödevlerini yakından takip edin.Öğretmen ile sıkı bir işbirliğine girin ve kesinlikle veli toplantılarına katılın.KAYNAK:TÜRKÇE VE EDEBİYAT.COM MEHMET ALİ BASIK YAZDI

Bu yazı toplam 3156 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
7 Kişi Online
SİTE ANKET
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR