Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa’da Yükselen Hilal
08 Eylül 2010 Çarşamba Saat 11:51
Siyaset, Kültür ve iktisat dünyasının duayenlerinden Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş Hocanın ‘Avrupa’da Yükselen Hilal’ adlı kitabı çıktı.

Siyaset, Kültür ve iktisat dünyasının duayenlerinden Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş Hocanın  ‘Avrupa’da Yükselen Hilal’ adlı  kitabı çıktı.

Yalçıntaş Hoca bu eserinde Avrupa’da yükselen İslâm’a bakışı bizlere anlatıyor. Bu çalışmada; Prof. Dr. Yalçıntaş, Avrupa’da, Orta Asya’daki Türk cumhuriyetleri, Rusya ve Uzakdoğu’da giderek artan İslâm coşkusunu aktarırken, aynanın öteki yüzünden yansıyan görüntülerle de tarihi süreci yansıtıyor. Avrupa’daki “İslâm Korkusu”nu, çıkış kaynaklarından itibaren günümüze kadar uzanan süreçte neler yaşandığını, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş hoca, engin deneyimi ve bilgisiyle okuyuculara sunuyor.


Prof. Dr. Yalçıntaş şöyle diyor:
“Uzun tarihî anti-İslâm birikiminin günümüzde harekete geçmesi, pek çok gözlemcinin görüş birliğine vardıkları gibi ABD’de New York’ta çifte kulelerin hava hücumları ile çökertilmesi ve Washington’daki Savunma Bakanlığı binası Pentagon’un bir kanadının tahrip edilmesi ile başlamıştır denebilir. Nitekim detayları ve mahiyeti bugüne kadar net bir şekilde öğrenilmemekle beraber Batı dünyasında “İslâm Korkusu”nun (İslâmofobya’nın) şiddetle ortaya çıkması ve geniş anlamda müslümanları ve İslâm ülkelerini hedef alarak pek çok olumsuzluklara ve kayıplara kaynak teşkil etmesi bu olaydan ve tarihten (11 Eylül 2001) itibaren başlamıştır.
Aslında “Soğuk Savaş” Batı blokuyla komünizm arasında sona erdikten sonra yerine bir numaralı düşman olarak “İslâm Korkusu” (İslâmofobya) konulmak istenmektedir. Yine bu dönemde ortada hiçbir meşru sebep yokken Danimarka’da Peygamberimiz Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin neşredilmesi ve geniş bir coğrafyada “Karikatür Krizi” başlatılması da zihinlerde “uluslararası bir girişim” başlatıldığı fikrini getirmektedir. Günümüzde İslâm’a ve müslümanlara karşı başlatılmış olan bu sosyo-politik hareket ve uygulamanın başka kaynakları, sebepleri de olabilir. ...”

Bu yazı toplam 6413 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
4 Kişi Online
SİTE ANKET
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR