Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Röportaj
Doç.Dr.Zeynep Karahan'la Özel bir Mülakat
19 Mayıs 2011 Perşembe Saat 23:43
Ak Parti Şanlıurfa Adaylarından Doç.Dr.Zeynep Karahan Uslu, Akşam Gazetesinden Hakkı Kurban'a seçim bölgesiyle ilgili önemli Bilgiler verdi.

AK Parti’nin 78 kadın milletvekili adayından biri de Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu. 22. dönemde İstanbul’dan milletvekili seçilen Uslu, bu kez baba ocağı Şanlıurfa’dan AK Parti’nin 5. sıra adayı oldu. ‘Türkiye genelinde hedefimiz en az iki seçmenden birinin oyunu almak’ diyerek iddialı konuşan Uslu, ‘siyasetçi’, ‘kadın’, ‘iletişimci’ ve ‘akademisyen’ gözlükleriyle siyasetteki üslup ve kaset polemiklerini AKŞAM’a yorumladı.
Bu yıl piyasaya çıkan ‘Kırılan Kalıplar 2′ adlı kitabına atıf yapan Uslu, Türkler ile Kürtler arasındaki sosyal mesafenin açıldığı iddialarına karşı çıkıyor.


İşte Doç. Dr. Uslu’nun değerlendirmeleri:
- BU KEZ ŞANLIURFA: Şanlıurfa’dan adayım; çünkü Urfa benim asıl ve asil memleketim. Uzun yıllar bölgede yaşayan, geniş bir ailemiz var. Benim de hemşerilerimle bağım hiç kopmadı. Bu dönem İstanbul yerine Şanlıurfa’yı tercih ettim.
- MEZRALARDAN METROPOLE HER YERE ULAŞTIK: AK Parti, ‘süreklilik’ ilkesiyle politik söylemini ve icraatlarını kurguluyor. Vaade değil, hizmete dayalı politik duruş sergilendi. Söz verip de yapamayacağımız hiçbir siyasi yükümlülüğün altına girmedik. Ülkenin potansiyelini ve limitleri iyi ölçüldü. Bugün Türkiye, dünyanın 16′ncı büyük ekonomisi. Bütçesi, 1988′den beri ilk kez fazla verdi. Partimiz, metropollerden mezralara kadar ülkenin her karış toprağına ulaştı. Bana göre, 2007 seçimlerinde olduğu yine iki seçmenden birinin oyunu alacağız. 7 bölgede de birinci olacağımıza inanıyorum.


- SEÇMENİN İZDÜŞÜMÜ BİZİZ: Şanlıurfa’nın köylerinden mezralarına kadar dolaşıyorum. Metropolün de yaşam kalitesi arttı, mezranın da. Artık köylerde anaokulu var. 10 yıl önce bunu tasavvur edebilir miydiniz? Köye yaptığım ziyaret sırasında çocuklardan biri benden ‘halı saha’ istedi. Geldiğimiz ve olması gereken nokta bu. Seçmen, dürüstlükten, hizmetten, kendi değerleriyle hemhal olabilen, kendisi gibi hayatı kavrayabilen siyasetçiyi seviyor. Yani kendisinin izdüşümünü görmek istiyor. AK Parti de bu parametrelere kendisini konumlandırmış bir parti. 12 Haziran’da bunun karşılığını görecek.
- SİYASETİN DİLİNİ HASTALANDIRDILAR: Etki-tepki olayı. Siyasette size belli saldırılar varsa, kendinizi savunmaktan geri duramazsınız. Siyasetin dili, bazı liderler ve partiler tarafından hastalandırıldı. Şu an, diğer liderlere baktığınızda, terbiye ve edep sınırlarının zorlandığı bir üslup hakim olmaya başladı. ‘Çamur at, izi kalsın’ mantığındaki söylem ve tutarsızlıklar, eminim 12 Haziran’da seçmenden de hak ettiği yanıtı alacaktır.
- KADIN GÖZÜYLE KASET POLEMİĞİ: Eğer yöneten olma iddiasındaysanız, toplumun bütün büyüteçleri sizin üstünüze odaklanıyor. Siz, ‘rol modelliğe’ talip oluyorsunuz. Evet, özel hayat kimseyi ilgilendirmez ama bu tür skandallar meydana geldiği zaman dünyanın her yerinde bir reaksiyon olur. Konuyu ters yüz edip, elinizde hiçbir kanıt olmaksızın, konuyu başka tarafa yönlendirmek için çabalara girişirseniz, hele hele ‘iktidar yapıyor’ derseniz, ortaya bugünkü gibi başarısız, amatörce bir girişim çıkar. Seçmen, sandıkta gerekli değerlendirmeyi yapacaktır.
- TERÖR OLAYLARINA YORUMU: Terör eylemlerinin sona erdirilmesi hükümetler üstü bir hedef olmalı. Bunun için projeniz olacak, toplumun nasıl ses verdiğine dair fikriniz ve kararlılığınız bulunacak. Başlatılan demokratik açılımın bir sebebi var. OHAL’i kaldırdık, TRT Şeş 24 saat yayında. Özgürlüğün önündeki engelleri kaldırıyoruz. ‘Barışın dilini istiyoruz’ deyip, sonra ‘Kötü şeyler olacak’ gibi çelişik söylemlerle bu iş savunulamaz.


KADINA ŞİDDETİ SIFIRLAMAK İSTİYORUZ
AK Parti olarak TCK’daki töre ve namus cinayetlerinde ceza indirimi getiren düzenlemeleri değiştirdik. Başbakanımız, gerekli adımların atılması için genelge yayımladı. Kadın sığınma evi sayısı 63′e çıkarıldı. 12 Haziran seçimlerinden sonra çocuklarıyla yalnız kalmış annelere TOKİ aracılığıyla stüdyo evler yapılacak. Kadının istihdamdaki oranı artacak. Atacağımız adımlarla hedefimiz kadınların kendi ayaklarının üzerinde durabilmesi ve kadına yönelik şiddetin sıfırlanmasıadır.


Sosyal mesafe açılmıyor
‘Kırılan Kalıplar 2′ adlı kitabımızı bu yıl çıkardık. Hürriyet, Cumhuriyet ve Zaman gazetelerinin okurları arasında yaptığımız bir araştırmayı da kitapta paylaştık. Çıkan sonuçlar, Türkler ile Kürtler arasındaki sosyal mesafenin açılmadığını gösterdi. Evlilik bağı gibi özel alana giren konularda bir parça genişlemekle birlikte, genel anlamda, sosyal bölünme ve toplumsal yarılma diyebileceğimiz sosyolojik hadiselerin hiçbiri yok.


http://www.aksam.com.tr/asgari-hedef-iki-oydan-birini-almak–40597h.html

Bu yazı toplam 9105 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
4 Kişi Online
SİTE ANKET
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR