Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Baş
mehmetbas51@hotmail.com
İstanbul İzlenimi
01 Şubat 2017 Çarşamba Saat 09:24
Edebiyat Mevsimi İzlenimleri

 

Yazarlar Birliği İstanbul şubesinin 19-24 Ekim tarihlerinde düzenlediği 7. Edebiyat Mevsimi programına iştirak etme imkânı buldum. Bu program az zamanda çok büyük işler yapmanın gerçekleşebileceğini herkese gösteriyordu. İdealist bir bakışının izdüşümleri sahneye yansıyordu.

Yazan çizen insanları tanımak ve diyalog kurmak için programı dört gün takip ettim. Küçük bir salonda  büyük ümitler göze çarpıyordu. Dergiler temalı program bir nevi dergi fuarı gibiydi. Başkan Mahmut Bıyıklı organizasyon işinde başarılı olduğunu yine yeniden ispatlamıştı. Şakir Kurtulmuş naif ve tertemiz bir dünyanın temsilcisi olarak bir dakika bile durmadan programın sağlıklı geçmesi için koşturuyordu. Sahneyi güzel sunumuyla süsleyen Hüseyin Akın’ın eline mikrofon çok yakışıyordu. Birçok şair ve yazar ellerinde gülden ilmeklerle Kızlar Ağası Medresesini bir kilim gibi dokuyorlardı. Muzaffer Doğan Necip Fazıl’ı anlatırken heyacanla doluyor, Mustafa Özçelik Mavera'ya doğru kanatlanıyordu.

 

Bozok yaylasının çocuğu dostum Ercan Köksal mütevekkil ve gülen çehresiyle muhabbet kapılarını açıyordu. Millî Gazete kültür-sanat editörü Bilali Yıldırım bakışlarıyla ortamın nabzını tutuyordu. Bizi, Yıldırım Gürses’e benzeten Fatma Koçak Hanım görevini ciddiyetle yapıyordu.

 

İlk gün ki güzel havanın daha sonra yağmurlu bir havaya dönüşmesi Edebiyat Mevsiminin coşkusunu durduramadı. İzleyici profili genelde genç bayanlardan oluşuyordu. Bu da bize edebiyatımızı önümüzde ki dönemlerde bayanlar mı sırtlayacak diye bir düşünce verdi.

 

Şairler ve öykücüleri yakından tanıma imkânı bulduğum bu etkinlikte bayan yazarların erkeklere nazaran daha koyu çizgilerle çizilmiş bir "ben" duygusuna sahip olduklarını gördüm. Şairin de ifade ettiği gibi Onların üstün olduğu fakat mutlu olamadıkları bir izlenim edindim. Aynı olan birçok şeyin farklı bir kıyafetle karşımıza çıkışına sahip oldum. Yeni dönemdeki bazı şairler ve yazarların ortaya koyduğu ürünlerin benmerkezci ve bunalım temalı ürünler olduğunu görmek beni üzdü. Edebiyatımızı diri ideallerden ayrıştırmanın vereceği zararı düşünerek bir an titredim. Tüm bu gözlemler bana adı konmamış bir kalem akrabalığının tesis edilmesi gerektiğini ilham etti. Birbirine duvar örmekten başka bir derdi olmayan insanları yepyeni köprülerle bir araya getirmenin lüzumunu hissettim.

 

Program dergilerle süslenmiş bir bahçe gibiydi. Geçmişten günümüze birçok dergiyi görmek yaşayan dergileri yakından tanımak ve dergilerin yazar ve editörlerini görmek okuyucular için bir şanstı. Edebiyatımızın mutfağı dergiler hak ettiği kıymeti burada bir nebze olsun görüyordu.

Tüm bu güzelliklerin yanında olumsuz şeyler de oldu. Uzun yıllardır aynı dergilerde yazdığımız bazı insanların bizi tanımazlıktan geldiğini gördüm. Eğer burada kasıt yoksa yazıp çizdiği dergilerde kendinden başka kimsenin yazısını okumayan yeni bir yazar neslinin doğduğunu söyleyebiliriz.  Bir de orada bulunan tüm şair ve yazarları takip edip tanıtan sosyal medya sorumlusu arkadaşın bizi ısrarla yok sayan ve görmezden gelen tutumunu da bahsetmeden geçemeyeceğim. Demek ki onların nazarı dikkatini celbetmeyecek bir portre çizmişiz.

 

Aslında görünmek olmanın önüne geçtiği için görünmesek daha iyi olabilir.  Olmak yerine görünmeyi inşa etmenin zararlarının çoğu kişi farkında olmasa gerek. Öyle olmak yerine öyle görünmenin daha geçerli olduğu bir edebiyat alemi bizi bir yere götürmez.

 

Son tahlilde dolu bir edebiyat programı olarak nitelendireceğimiz dergiler temalı 7. Edebiyat Mevsimini gerçekleştiren herkesi kutluyor bizi de aralarına kabul ettikleri için teşekkür ediyoruz. TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın kültürel açılımımız için bir şans olduğunu beyan ediyoruz. Nice mevsimlere hep edebiyatla hep sanatla...

Mehmet Baş

Bu yazı toplam 1841 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
4 Kişi Online
SİTE ANKET
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR